Lépett a kormány: sok magyarnak lett elérhetetlenebb a 18%-os kamat

Lépett a kormány: sok magyarnak lett elérhetetlenebb a 18%-os kamat

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a kormány friss döntése értelmében a korábbinál kevesebb ember számára lesz elérhető a jegybank által meghatározott 18 százalékos irányadó kamat. Vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio elemzője. A második részben oktatás volt a téma, a kormány ugyanis arra készül, hogy megszünteti a tanárok közalkalmazotti jogviszonyát, amely szakértők szerint számos negatív következménnyel járhat. Erről Radó Péter oktatáskutatót kérdeztük.

Nagyon jól járt, akinek ilyen befektetése van - De érdemes még beszállni?

Nagyon jól jártak azok a befektetők, akik az utóbbi egy évben vettek hazai - főként hosszú - kötvényalapot, ezek között ugyanis jócskán találunk olyat, amely 10% vagy a feletti éves hozamnál jár most. Ennek a hozamnak a közel 60%-át a hosszú kötvényalapok az utóbbi hónapokban szedték össze, köszönhetően a globális és magyar kötvénypiaci hozamesésnek. Lenti cikkünkben összeszedtük, mely alapokkal lehetett a legtöbbet keresni az utóbbi időben és választ keresünk arra is, érdemes-e még beszállni.

Pánik, eszement mozgások - Megkérdeztük a nagyokat, mibe érdemes most fektetni

Az argentin tőzsde egy nap alatt a világ valaha volt második legnagyobb tőzsdei esését produkálta, az USA és Kína folytatja a cicaharcot, a kötvényhozamok sokak szerint már eszement szinteken járnak, egyáltalán nem könnyű tehát eldönteni, hogy mibe érdemes ilyen környezetben a pénzünket tartani. Megkérdeztük a magyar piac legnagyobb abszolút hozamú alapjait kezelő portfóliómenedzsereit, ők hogyan látják a mostani piaci történéseket, milyen fontosabb piacmozgató eseményeket várnak és mik azok a befektetési sztorik, amik közép-hosszabb távon kifizetődőek lehetnek.

A szuperállampapír árnyoldala, amiről csak kevesen beszélnek

Átlépte az 1500 milliárd forintos szintet a szuperállampapír, így a lakosság kezében lévő állampapír-állomány 6572 milliárd forintra hízott. Ehhez képest továbbra is jelentős, 1650 milliárd forint körüli az az összeg, ami a lakossági állampapírokból intézményi szereplők kezében van. Azzal, hogy a hozamok egyre lejjebb szakadnak, egyre drágább forrásbevonást jelent az államnak és az adófizetőknek a MÁP+. A lakossági forrásbevonás persze mindig is drágább volt az államnak, ugyanakkor vannak ennek addicionális előnyei is. Számításaink szerint ugyanakkor mintegy 37 milliárdot lehetne spórolni azon, ha a szuperállampapíron keresztül begyűjtött pénzeket az állam a nagybani piacról szerezné be.

30%-os hozam fél év alatt - Mit tudnak az oroszok, amit mások nem?

30%-os hozam fél év alatt - Mit tudnak az oroszok, amit mások nem?

Egy év alatt 34%-ot, 2 év alatt 60%-ot lehetett keresni az orosz részvénypiacon, és még nincs itt a vége. Sokak szerint az orosz piac olcsó, de a kérdés sokkal inkább az, hogy indokoltan olcsó-e - vélekednek az Aegon Alapkezelő szakemberei. A korábbi 50%-os árazási diszkont ma is jellemző az orosz piacra, az egyedi részvénypiaci sztorik sokat tudnak hozni a konyhára. Az orosz piacra fókuszáló befektetési alapok az idei első félévben például már 30% felett hoztak a befektetőknek. Lenti cikkünkben az Aegon szakértőivel körbejártuk, mit érdemes tudni annak, aki orosz részvényekben gondolkodik, miért olyan egyedülálló az orosz gazdaság működése, és melyek azok a cégek, amelyek hasznot tudnak húzni ebből a jövőben is.

Egyre több magyar kerül be a milliomosklubba - De már több kell, mint havi 200 ezres fizetés

Egyre több magyarból válik prémium banki ügyfél, a Portfolio Prémium Banki felmérése szerint ehhez viszont már nem elég a havi 200 ezres fizetés. Sok szolgáltató megemelte a belépési limitet, így annak, aki bekerülne a milliomosklubba, legalább havi 400 ezres jóváírás kell, hogy legyen a számláján. A szolgáltatók adatközléséből kiderül, hogy továbbra is az OTP a legnagyobb prémium banki szolgáltató Magyarországon kezelt vagyont tekintve, de nem sokkal marad le az Erste, ügyfelekből viszont a K&H gyűjtött a legtöbbet fél év alatt.

A szuperállampapír a gazdagok bankárait is megizzasztja - Itt vannak a friss számok

Újabb mérföldkőhöz ért a hazai privátbanki vagyon: átlépte az 5000 milliárd forintot, mindeközben egyre nő az egy ügyfélszámlára eső vagyon is, utóbbi június végén 117 millió forintot tett ki. Kezelt vagyonban és ügyfélszámlákban is az Equilor ment a legnagyobbat a szolgáltatók között az év első felében, de továbbra is az OTP a legnagyobb privátbanki szolgáltató a piacon. A Portfolio Privátbanki Felméréséből kiderül, hogy a szuperállampapír a gazdagok bankárait is megizzasztja, ugyanis jelentős vagyonelszívó hatását érzik a MÁP+-nak a privátbanki piacon is.

Letarolja a szuperállampapír a magyarok ingatlancsodáját - Ez lesz a vége?

Bár még mindig milliárdok áramlanak ingatlanalapokba, korántsem olyan mértékben, mint azt tavaly láthattuk. Ez a Portfolio által megkérdezett alapkezelők szerint csak részben tudható be a májusban bekövetkezett szabályozói változásoknak, másik részében inkább az új szuperállampapír a ludas. A Magyar Állampapír Plusz elszívó hatása leginkább a helyét kereső új pénzeknél mutatkozik majd, így várhatóan az ingatlanalapok által kiépített közel 1700 milliárd forintos vagyont nem fogja érdemben érinteni az új befektetés, mindez ugyanakkor azt is jelentheti, hogy itt a teteje az ingatlanalapok piacának. Mostani cikkünkben utánajártunk annak is, hogy milyen feltétellel vehet ma valaki ingatlanalapot és melyek azok a régi sorozatok, amelyek újra megnyíltak a befektetők előtt.

Kivégezték a magyar bankbetétek riválisait - Szinte semmi nem maradt belőlük

Kijelenthetjük: kivégezte az egykor legnépszerűbb magyar befektetést a januárban életbe lépő EU-s szabály, a továbbra is nulla közeli hozamok pedig csak tovább rontottak a helyzeten. A sokszor a bankbetétek riválisaként emlegetett pénzpiaci alapok vagyona pár hónap leforgása alatt több mint 500 milliárd forinttal csökkent, mára alig több mint 70 milliárdot kezel a kategória. Ráadásul a hozamok terén sem remekelnek a megmaradt alapok, a lakossági forintos sorozatok mind negatív hozammal zárták az év első felét. A könnyen pénzzé tehetőség sem lesz már annyira vonzó lehetőség a lakosság számára, miután a szuperállampapír jóval magasabb kamatozással tudja ezt hasonlóan jó feltételek mellett biztosítani.

Rosszul jártál, ha a szuperállampapírra vártál - Többet is kereshettél ingatlannal

Rosszul jártál, ha a szuperállampapírra vártál - Többet is kereshettél ingatlannal

Nem biztos, hogy jó döntés volt ingatlanalapba való befektetés helyett a szuperállampapírra várni: az első fél évben több alap is 4-5% körüli hozamot hozott befektetőinek, sőt, akadt olyan alap is, amely 10% felett teljesített. A friss adatok szerint továbbra is az Erste Ingatlan alapja a legnagyobb vagyont kezelő magyar alap 526 milliárd forinttal, a legjobb hozamot az év első felében pedig az MKB-Pannónia alapok alapja konstrukciója érte el.

10% körül is kereshetsz, ha profi magyar befektetőkre bízod a pénzed

10% körül is kereshetsz, ha profi magyar befektetőkre bízod a pénzed

Úgy tűnik, ok nélkül büntetik a befektetők az abszolút hozamú alapokat, a tavaly év elején kezdődött tőkekiáramlás 2019 első felét is végig kísérte, holott az alapok háromnegyede pozitív hozamot tud felmutatni idén, közel 50%-uk 3% vagy a feletti hozammal büszkélkedhet hat hónap alatt. A legjobb hozamot az OTP Supra érte el fél év alatt 13,5%-kal, amely egyben a legnagyobb vagyont kezelő alap is a kategóriában.

A sírból jöttek vissza a nyugdíjpénztárak - Itt vannak a friss hozamok

A sírból jöttek vissza a nyugdíjpénztárak - Itt vannak a friss hozamok

Magukhoz tértek a tavalyi év után az önkéntes-és magánnyugdíjpénztárak: idén már jelentős, akár 9%-ot is meghaladó hozamot könyvelhetnek el a pénztári tagok, ami jelentős változás a tavaly év főként mínuszos hozamaihoz képest. Június végével bezárólag most nem a magánkasszáknál, hanem az önkéntes pénztáraknál voltak magasabbak a hozamok, közülük az Allianz és az OTP emelkedik ki.

Kiderült, hol vették a legtöbb szuperállampapírt a magyarok - A gazdagok is rámozdultak

Kivétel nélkül nagy rohammal találkoztak az új állampapírt forgalmazók a Portfolio-nak adott válaszaik alapján. A MÁP+ vásárlás fő forrásai a lejárt és visszaváltott állampapírok, betétek és új megtakarítások voltak, ez nagyjából összhangban azzal, amit mi is fejtegettünk korábbi cikkünkben. Számításaink alapján a befektetési alapok piacát se hagyta érintetlenül az új állampapír, a tíz legnagyobb vagyon kezelő sorozatból két hét alatt több mint 60 milliárd forint áramlott ki. Lenti cikkünkből kiderül az is, hogy van olyan szolgáltató, ahol a lejegyzett összeget 100%-ban privátbanki ügyfelek vették meg.

Mégis honnan lett pénze a magyaroknak 500 milliárdnyi szuperállampapírra?

Mégis honnan lett pénze a magyaroknak 500 milliárdnyi szuperállampapírra?

Lehetett számítani arra, hogy a múlt héttől jegyezhető Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) nagy érdeklődést vált majd ki a lakosság körében, de még az előzetes várakozást is bőven meghaladta a Varga Mihály pénzügyminiszter által bejelentett, 500 milliárd forintot meghaladó jegyzés. De honnan került elő ennyi pénz a lakosságnál? Miből vettek ennyi állampapírt? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe mostani cikkünkben.

Hihetetlen, ami a magyar alapkezelőknél folyik - Egymásnak adják át a széket a nagyok

Mondhatni teljesen átrajzolta a magyar alapkezelők sorrendjét a tavalyi részvénypiaci turbulencia és ezzel együtt az ingatlanalapok évek óta tartó előretörése. Sok év után tavaly már nem az OTP Alapkezelő volt kezelt vagyon alapján a legnagyobb szolgáltató, hanem az Erste, mindeközben az OTP-nél volt egy látványos profitcsökkenés is, igaz, még ezzel is a legnyereségesebb szolgáltató volt tavaly a nagyok között. Az OTP Ingatlannál ugyanakkor a kezelt vagyon és a profit is megnőtt, így inkább egyfajta átrendeződés történhetett a csoporton belül. Lenti cikkünkből kiderül az is, hogy az MKB-Pannónia közel megtriplázta nyereségét, ezzel az ők vagyonarányos megtérülése lett egyedül 1% feletti.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.